Bendradarbiavimo per sieną Interreg Lietuva - Latvija projektų programa

Klaipėdos, Telšių, Šiaulių, Panevėžio ir Utenos apskričių pareiškėjams vyksta iki 2024-06-21

4/15/20248 min read

Paskelbtas kvietimas teikti projekto paraiškas Interreg programai. Kvietimo tikslas - prisidėti prie tvaraus ir darnaus Programos regionų socialinio ir ekonominio vystymosi, padedant didinti jų konkurencingumą ir patrauklumą gyventi, mokytis, dirbti ir lankytis. 

Kvietimo laikotarpis: iki 2024 m. birželio 21 d. 17:00 Lietuvos laiku.

Programos teritorija: 

Lietuvoje - Klaipėdos, Telšių, Šiaulių, Panevėžio ir Utenos apskritys.

Latvijoje: Kuržemė, Žiemgala, Latgala

Galimi pareiškėjai: 

  • Vietos, regioninės ir nacionalinės valdžios institucijos; 

  • viešosios įstaigos ir viešosios teisės reglamentuojamos įstaigos;

  • nevyriausybinės organizacijos; 

Galimi partneriai: 1 pagrindinis (Partneris ir kiti projekto partneriai). Ne mažiau kaip 2, bet ne daugiau kaip 6.

Kvietimo dydis: 27 660 000 Eur iš jų:

1 prioritetui - gebėjimų stiprinimas ir žmonių tarpusavio bendradarbiavimas - 5 327 780 Eur. 

2 prioritetui - ekologiškas, atsparus ir tvarus vystymasis. - 15 050 000 Eur

3 prioritetui - sąžininga ir įtrauki visuomenė -  3 680 440 Eur

4 prioritetui - turizmo ir paveldo ekonominis potencialas - 3 601 290 Eur.

Finansavimo dydis: nuo 250 000 iki 600 000 eurų.

Finansavimo intensyvumas: iki 80 proc.

Projekto laikotarpis: maksimali projekto trukmė - 24 mėnesiai.

Remiama veikla

1 prioritetas: Kiti veiksmai, skirti geresniam bendradarbiavimo valdymui remti (ISO6.6)

1.1 tikslas: padėti Programos teritorijos vietos ir regionų valdžios institucijoms tarpvalstybiniu bendradarbiavimu spręsti panašius iššūkius, kuriuos sukelia gyventojų struktūros pokyčiai, regioniniai skirtumai, pasauliniai klimato pokyčiai, poveikis aplinkai, naujos teritorinės ir teminės sąlygos.

1.1.1. konkretus tikslas: gebėjimų stiprinimas ir žmonių tarpusavio bendradarbiavimas.

Tinkamos veiklos pvz: 

1) Efektyvūs bendri sprendimai ir bandomieji veiksmai, skirti viešųjų paslaugų plėtrai ir (arba) tobulinimui viešojo administravimo, švietimo, sveikos gyvensenos ir kt. srityse, kaip:

  • integruotus veiksmus, kuriais siekiama supaprastinti ir sumažinti administracinę naštą, 

  • bendrų koncepcijų, strategijų, veiksmų planų ir kt., skirtų tarpvalstybinių viešųjų paslaugų plėtrai ir (arba) tobulinimui, rengimas, 

  • geresnis bendrų viešųjų paslaugų pritaikymas ir teikimas vykdant bandomuosius veiksmus, kuriais šalinamos tarpvalstybinės erdvės kliūtys, ir kt. 

2) Žmonių tarpusavio veiksmai ir visuomenės įtraukimas į sveikos gyvensenos, švietimo, kultūros paveldo propagavimo, pvz, 

  • iniciatyvos, skatinančios vietos pilietinės visuomenės aktyvumą (pvz., priimant sprendimus vietos lygmeniu - susitikimai, viešos diskusijos, tikslinės grupės dėl bet kokių projektų, poreikių);

  • bendrų mokymų, seminarų, vasaros mokyklų, vasaros akademijų, konkursų, mainų programų ir kitų renginių organizavimas ir kt. 

3) Gebėjimų stiprinimas, gerosios patirties perdavimas ir reikiamos kompetencijos ugdymas vietos ir regionų valdžios institucijose, pvz,

  •  mokymo ir mentorystės veiklos, skirtos vietos ir regionų valdžios institucijų gebėjimams didinti, rengimas ir įgyvendinimas, 

  • sprendimų, gerosios patirties perdavimas, keitimasis patirtimi (tarp partnerių Programos teritorijoje ir už jos ribų) ir kt.

Rekomenduojama, kad išlaidos įrangai neviršytų 20 % viso projekto biudžeto.  Taip pat turi būti pridedama išvestis ir rezultatas.

Prioritetas: 2 Ekologiškas, atsparus ir tvarus vystymasis. 2.1 prioriteto tikslas - Skatinti prisitaikymą prie klimato kaitos, rizikos prevenciją ir atsparumą, atsižvelgiant į ekosistemomis pagrįstus metodus (RSO2.4)

2.1 Šio konkretaus prioriteto tikslas - pagilinti žinias apie klimato poveikį ir palengvinti holistinį ir sisteminį požiūrį į prisitaikymą prie klimato kaitos tarpvalstybinėje teritorijoje. Taip pat tikimasi abipusio mokymosi ir gerosios patirties perdavimo nelaimių rizikos prevencijos srityje.

Tinkamų veiklų pavyzdžiai:

 

1) Veikla, susijusi su tarpvalstybinių gamtinių teritorijų bendro valdymo sprendimais, skatinančiais prisitaikymą prie klimato kaitos ir nelaimių rizikos prevenciją, atsparumą. Jie turėtų būti grindžiami ekosistemomis pagrįstais metodais ir skirti šiai klimato kaitos rizikai - ekstremalių orų, sausrų, upių ir pakrančių potvynių, smėlio ir nuosėdų kaupimosi, miškų gaisrų, pakrančių erozijos ir invazinių svetimų rūšių bei ligų plitimo rizikai šalinti. 

2) Veikla, susijusi su apsaugos nuo potvynių ir jų prevencijos infrastruktūra (gamta pagrįsti sprendimai, įskaitant užliejamas teritorijas, ekosistemų atkūrimą, apželdinimą mišku, natūralias vandens sulaikymo priemones ir kitas žaliosios (arba mėlynosios) infrastruktūros priemones). Šios priemonės turi būti tiesiogiai naudingos prisitaikymui prie klimato kaitos ir rizikos prevencijai. 

3) Bendra stebėsenos veikla, kuria siekiama pagilinti žinias apie klimato kaitos poveikį ir palengvinti holistinį ir sisteminį požiūrį į prisitaikymą prie klimato kaitos, pvz, 

  • bendras rūšių, buveinių ir ekosistemų kartografavimas ir stebėsena, 

  • stebėti audrų dažnumą ir intensyvumą bei jūros lygio kilimą, 

  • naujų rodiklių ir stebėsenos metodikų kūrimas ir įgyvendinimas ir t. t. 

4) gelbėjimo tarnybų bendradarbiavimas siekiant didinti atsparumą nelaimėms, pvz., bendri veiksmai, skirti stiprinti tarpvalstybinių gelbėjimo tarnybų gebėjimus kovoti su klimato kaitos sukeltomis ekologinėmis nelaimėmis ir pan. 

5) Mokymai, keitimasis patirtimi, praktiniai vertinimai ir kt., siekiant remti organizacijų gebėjimų stiprinimą prisitaikymo prie klimato kaitos ir nelaimių rizikos prevencijos, atsparumo, atsižvelgiant į ekosistemomis grindžiamus metodus, srityje, pvz, 

  • bendri mokymai, praktiniai seminarai, patirties mainų vizitai partnerystėje, Programos teritorijoje ir už jos ribų, skirti naujoms žinioms skatinti, metodams ir sprendimams perduoti,

  • ekosistemų paslaugų ir verčių nustatymas bei įvertinimas ir kt. 

6) Visuomenės švietimo ir informavimo veikla (informacinės kampanijos, mokomoji medžiaga ir kt.) apie aplinkos ir klimato kaitos riziką, nelaimes ir jų neigiamą poveikį bei kovos su jais veiksmus.

Šiam prioritetui įgyvendinti rekomenduojama įtraukti informuotumo didinimo veiklą.

2.2. konkretus tikslas: Gamtos, biologinės įvairovės ir žaliosios infrastruktūros apsaugos ir išsaugojimo gerinimas, įskaitant miestų teritorijas, ir visų formų taršos mažinimas (RSO2.7).

2.2 prioriteto tikslas - stiprinti gamtinio kapitalo, saugomų teritorijų ir biologinės įvairovės apsaugą, išsaugojimą ir atkūrimą. Taip pat tikimasi sumažinti žmogaus sukeltą taršą ieškant ir įgyvendinant bendrus sprendimus.

Veiklos, kuri bus finansuojama pagal 2 prioriteto 2.2. konkretų tikslą, pavyzdžiai:

1) Veiksmai, kuriais siekiama apsaugoti, palaikyti ir atkurti ekosistemas, taip pat apsaugoti ir išsaugoti tarpvalstybinę biologinę įvairovę ir pagrindines rūšis, pvz, 

  • rūšių valdymo planų rengimas ir (arba) įgyvendinimas, 

  • upių, miškų, pelkių, ežerų, uolų buveinių ir kt. atkūrimas, 

  • dėl natūralių trikdžių susiformavusių buveinių struktūrų palaikymas, natūralių trikdžių imitavimas ir kt. 

2) Bendrų sprendimų, kaip stiprinti tvarų gamtos kapitalo (vandenų, saugomų teritorijų, dirvožemio, žuvų išteklių ir t. t.) ir tarpvalstybinių žaliųjų tinklų valdymą (įskaitant apsaugą, išsaugojimą ir atkūrimą), kūrimas, pvz,

  • bendrų koncepcijų, strategijų, modelių kūrimas ir bandomųjų veiksmų įgyvendinimas, 

  • infrastruktūros sprendimų kūrimas ir įgyvendinimas (pvz., gyvūnų tuneliai, praėjimo takai, buferinės zonos ir t. t.), 

  • naujų priemonių kūrimas, išbandymas ir taikymas, siekiant užtikrinti nuolatinį ir tinkamą gamtos išteklių valdymą ir kt. 

3) mokymai, keitimasis patirtimi ir kt., siekiant remti organizacijų ir konkrečių tikslinių grupių (NVO, vietos bendruomenių ir kt.), darančių poveikį aplinkos kokybei, gebėjimų stiprinimą, pvz., bendri mokymai, seminarai, patirties mainų vizitai partnerystėje, Programos teritorijoje ir už jos ribų, skirti naujoms žinioms skatinti, metodams ir sprendimams perduoti ir kt. 

4) Bendri sprendimai, kaip sumažinti taršą bendruose vandens telkiniuose, tarpvalstybinėse gamtinėse vietovėse ir saugomose teritorijose. 

5) Bendri sprendimai, kaip išsaugoti rekreaciniais tikslais naudojamus gamtos turtus, pvz,

  • infrastruktūros ir įrangos, skirtos ekosistemai išsaugoti, kūrimas, 

  • rekreacinių zonų valdymas siekiant pagerinti ekosistemų ir aplinkos kokybę, t. y. taršos mažinimas ir (arba) prevencija, ekologinių sistemų, buveinių ir (arba) rūšių būklės gerinimas ir t. t. 

6) Visuomenės švietimo ir sąmoningumo didinimo veikla (informacinės kampanijos, mokomoji medžiaga ir kt.) aplinkosauginio elgesio ir gamtinio kapitalo išsaugojimo klausimais.

Prioritetas: 3 Sąžininga ir įtrauki visuomenė. Šio prioriteto tikslas - Skatinti socialinę ir ekonominę marginalizuotų bendruomenių, mažas pajamas gaunančių namų ūkių ir nepalankioje padėtyje esančių grupių, įskaitant specialiųjų poreikių turinčius asmenis, įtrauktį, imantis integruotų veiksmų, įskaitant būsto ir socialines paslaugas (RSO4.3)

3.1. Konkretus tikslas - stiprinti gamtinio kapitalo, saugomų teritorijų ir biologinės įvairovės apsaugą, išsaugojimą ir atkūrimą. Taip pat tikimasi sumažinti žmogaus sukeltą taršą ieškant ir įgyvendinant bendrus sprendimus.

Tinkamos veiklos pvz: 

1) Integruotų (t. y. derinančių socialinius, švietimo ir psichikos sveikatos elementus) paslaugų, kurios prisideda prie deinstitucionalizacijos strategijų ir yra skirtos integruoti pažeidžiamas grupes, kurioms gresia ekonominė ir socialinė atskirtis, pavyzdžiui, pagyvenusius žmones, vaikus iš socialiai remtinų šeimų, neįgaliuosius, kūrimas. Arba tikslinėms grupėms, kurių neapima deinstitucionalizacijos strategijos, tačiau užtikrina sinergiją su jomis ir kitomis ES politikos sistemomis, skirtomis žmogaus teisėms, lygybei užtikrinti ir bet kokios segregacijos formoms uždrausti, pvz, 

  • gerinti integruotų paslaugų prieinamumą, veiksmingumą ir įvairovę bei tinklaveikos veiklą, derinant socialinius, švietimo ir psichikos sveikatos elementus, siekiant aktyvinti ir integruoti pažeidžiamas grupes, 

  • kurti ir tobulinti paramos priemones asmenims, pradedantiems savarankišką gyvenimą po ilgalaikės institucinės globos, arba užtikrinti ilgesnį savarankišką gyvenimą asmenims, kuriems reikalinga ilgalaikė globa, ir kt. 

2) Socialinių paslaugų veiksmingumo didinimas ir įvairinimas taikant įrodymais pagrįstas priemones, naujus požiūrius, priemones, metodus ir kt. 

3) Socialinių paslaugų teikime dalyvaujančių suinteresuotųjų šalių tinklų kūrimas, mokymai, keitimasis patirtimi, dalijimasis gerąja patirtimi ir informuotumo apie socialines paslaugas pažeidžiamoms grupėms didinimas. 

4) palengvinti socialinės įtraukties priemones, kuriomis sprendžiami socialinės atskirties pavojai, kylantys dėl su klimatu susijusių iššūkių, pavyzdžiui, neigiamo poveikio sveikatai, aprūpinimui maistu, pragyvenimo šaltinių saugumui ir kt. 

5) Bendrų iniciatyvų ir informuotumo didinimo veiklos plėtojimas, siekiant palengvinti socialinio verslo ekosistemos plėtrą, pvz, 

  • verslo paramos institucijų ir atitinkamų suinteresuotųjų subjektų (savivaldybių, socialinių paslaugų teikėjų, nevyriausybinių organizacijų ir kt.) bendradarbiavimas, siekiant skatinti informuotumą apie socialinį verslą ir padėti socialiniams verslininkams patekti į rinkas, 

  • esamų ir potencialių socialinių verslininkų konkrečių verslo įgūdžių ir žinių ugdymas, įskaitant gebėjimų stiprinimą, naujų žinių skatinimą, sprendimų perdavimą, keitimąsi patirtimi Programos teritorijoje ir už jos ribų, • informacinės kampanijos ir veikla, kuria siekiama didinti informuotumą apie socialinį verslumą ir savarankiško darbo galimybes kaip karjeros ir verslo galimybę ir kt.

Turi būti išsamiai paaiškinami socialinių paslaugų ir socialinės įtraukties priemonių terminai. 

Prioritetas: 4 Turizmo ir paveldo ekonominis potencialas. Šio prioriteto tikslas - Didinti kultūros ir darnaus turizmo vaidmenį ekonominiam vystymuisi, socialinei įtraukčiai ir socialinei inovacijos (RSO4.6)

4.1. Konkretus tikslas - didinti kultūros paveldo, gamtos, darnaus turizmo, vietos bendruomenių ir suinteresuotųjų šalių (pvz., amatininkų, amatininkų, kaimo gamintojų ir kt.) dalyvavimą kuriant ir teikiant turizmo paslaugas. Taip pat tikimasi, kad bus naudojamos modernios ir interaktyvios technologijos, skatinamas ekologinis ir tvarus turizmas, socialinė įtrauktis ir socialinės inovacijos.

Tinkamos veiklos pvz: 

1) Kurti modernius, skaitmeninius, interaktyvius bendrus tarpvalstybinio turizmo produktus. Jie turėtų būti platesni nei esami produktai. Jie turėtų pasiūlyti unikalią, individualiai pritaikytą patirtį. Į turizmo ir susijusių paslaugų teikimą jie turėtų įtraukti naujus, smulkius paslaugų teikėjus, pavyzdžiui, amatininkus, amatininkų meistrus, kaimo gamintojus, taip pat vietos bendruomenes. 

2) Priemonių, skirtų padėti vietos turizmui ir kultūrai ekonomiškai vystytis, nustatymas. Padėti joms spręsti socialinės įtraukties, socialinio tvarumo ir vietos bendruomenių gerovės klausimus. 3) Kultūrinio ir istorinio paveldo bei su juo susijusių objektų išsaugojimas, puoselėjimas ir vystymas. stiprinti paveldo vaidmenį kuriant darbo vietas ir skatinant ekonominę veiklą vietos vietovėje. Įvairinti paveldo objektų naudojimą ir padėti šiems objektams tapti finansiškai nepriklausomais ir ekonomiškai tvariais. Galiausiai, didinti paveldo vaidmenį tarpvalstybinėje veikloje. 

4) Tvarus prieigos prie vertingų gamtos ir aplinkos objektų, pavyzdžiui, parkų ir rezervatų, gerinimas. Aktyviau juos propaguoti tarptautiniu lygmeniu, siekiant padėti plėtoti ekologišką ir tvarų turizmą. 

5) palengvinti turizmo sektoriaus suinteresuotiesiems subjektams taikyti tvarius ir žiedinius verslo modelius. Šie modeliai leis sektoriui išlikti konkurencingam, tvirtam ir tvariam - aplinkos, socialiniu ir ekonominiu požiūriu. 

6) veiksmų, kuriais siekiama tobulinti ekologinius ir skaitmeninius įgūdžius, reikalingus siekiant užtikrinti, kad turizmo sektoriaus darbo vietos galėtų prisitaikyti prie pokyčių ir būtų tvarios, rengimas. 

7) Stiprinti ryšius ir sąsajas tarp tarpvalstybinių turizmo vietovių, paslaugų tarptautiniuose turizmo tinkluose ir pagrindinių turizmo transporto rūšių. 

8) Bendros rinkodaros veiklos, skirtos reklamuoti Programos regioną kaip patrauklią turizmo vietovę tarptautiniu mastu, sukūrimas. Programos regiono turizmo produktų ir paslaugų integravimas į nacionalinius ir tarptautinius turizmo tinklus ir platformas. Plėtoti ir tobulinti šiuos produktus ir paslaugas atsižvelgiant į tarptautinių keliautojų poreikius. 

9) plėtoti tarpvalstybinio turizmo paslaugas, pavyzdžiui, susijusias su kūrybinėmis industrijomis, amatais, kultūriniais renginiais, aktyvaus laisvalaikio galimybėmis, edukacine ir interaktyvia veikla, gastronomija ir kt. Šių paslaugų orientavimas į konkrečias turistų, lankytojų ir keliautojų grupes. Ypač motyvuojant nakvynę ir grįžtančius turistus, stiprinant vietos ekonomiką ir mažinant sezoninį turizmą.

Turizmo produktai turi būti bendri.

Daugiau informacijos čia

Jeigu turite klausimų ar reikalinga pagalba rengiant dokumentus, maloniai prašome kreiptis nurodytais kontaktais: info@eufunds.lt

Tikimės malonaus bendradarbiavimo.